Namai

Svajojate apie ekologiškas Kalėdas?

Namai

Pakuokite savo dovanas, naudodami audinius. Taip sumažinsite pakavimui skirto dovanų popieriaus atliekas!

Tai pertekliaus ir dosnumo laikotarpis. Todėl šiuo metu daugelis žmonių išleidžia daug pinigų ir daug visko naudoja. Per didelis vartojimas mūsų planetai daro itin neigiamą poveikį. Todėl ironiška, kad šiuo metų laiku, kai širdyse turėtume jausti daugiausiai vilties, mes taip pat daugiausiai iššvaistome. Laimei, egzistuoja keletas būdų, leidžiančių išvengti vartotojiškumo.

Šviesų sezonas (ir energijos suvartojimas)

  • Nepersistenkite su apšvietimu: Nesistenkite, kad jūsų namas būtų labiausiai papuoštas iš visų kaiminystėje esančių namų. Pernelyg daug lempučių lauke dažnai ne tik atrodo juokingai, bet ir sunaudoja milžiniškus energijos kiekius. Kartais kūrybiškumas patraukia daugiau dėmesio ir įkvepia labiau nei perdėtas puošnumas. Užuot persistengę su lauko dekoracijomis, sugalvokite naujus ir išradingus būdus kalėdinėms girliandoms sukabinti. Pavyzdžiui, užuot girliandomis puošę namus, apsupkite jas aplink medžius. Naudokite LED žibintus, kad jums nereikėtų tiek daug lempučių. Suraskite centrinį tašką, pavyzdžiui, pagrindinį įėjimą į namą, ir sutelkite savo dėmesį į jį. Mažiau visada yra daugiau.
  • Kalėdines girliandas įjunkite į laikmatį: Daugelis žmonių nuolat pamiršta išjungti savo girliandas lauke. Įsigykite laikmatį ir išvenkite pernelyg didelių energijos sąnaudų.
  • Arba tiesiog naudokitės saulės energija: Šiuo metu gaminamos ir saulės energiją naudojančios lemputės. Argi ne šaunu?
  • Be reikalo nepuoškite kambarių: Dauguma žmonių nerimauja dėl lauke paliktų papuošimų, tačiau patalpų apšvietimui gali būti sunaudojama dar daugiau elektros energijos. Tai tamsiausias metų laikas, todėl atėjus nakčiai (kuri žiemą prasideda juokingai anksti – maždaug ketvirtą valandą popiet), užsidekite žvakes ar židinį, kad savo gyvenamąjai erdvei suteiktumėte šventinę atmosferą.
  • Eglutei puošti naudokite mažiau lempučių: Dalykai, kurie jau buvo paminėti, kalbant apie lauko apšvietimą, taip pat svarbūs ir vidaus puošimo atveju: nepersistenkite ir taip pat naudokite laikmatį, kad nepamirštumėte išjungti kalėdinių girliandų.
  • Naudokite termostatą: Užtikrinkite mažesnį energijos sunaudojimą, namuose palaikydami malonią, tačiau ne pernelyg aukštą temperatūrą. Atvykus svečiams, paduokite jiems apklotus ir neleiskite bet kam reguliuoti kambarių temrperatūros. Atminkite, kad pradėjus gaminti maistą, jūsų namai sušils!

Kitoks šventinis stalas

  • Skatinkite svečius atsinešti savo skanumynus: Šiuo švenčių laikotarpiu perteklinis vartojimas pastebimas ne tik apšvietimo, bet ir apie maisto srityje. Užuot paruošę daugybę skanėstų tik sau ir savo šeimos nariams, keiskitės jais su savo svečiais ir išmėginkite daugybę skirtingų gardumynų. Tokiu būdu jums neteks išmesti nesuvalgyto maisto ir neeikvosite energijos, gamindami daugybę skanėstų, kurie taip ir liks nepaliesti.
  • Apsvarstykite galimybę pasiūlyti naują patiekalą iš mėsos: Kepta kiauliena ar paukštiena yra daugumos lietuvių šventinio stalo puošmena, tačiau ar šis mėsos vartojimas yra naudingas planetai? Nors vis dar gana sunku įvertinti, tačiau greičiausiai ne. Be to, dėl finansinių sumetimų dauguma tautiečių renkasi įvežtinę produkciją. Todėl bent šiuo šventiniu laikotarpiu pabandykite paruošti patiekalą iš nedidelių vietinių ūkininkų siūlomos produkcijos. Taip ne tik prisidėsite prie aplinkos saugojimo, bet ir kelsite šalies ekonomiką.
  • Įsigykite vietinių daržovių. Net ir šiuo metų laiku galima įsigyti labai nemažai vietos gamintojų užaugintų maisto produktų. Jus tikrai labai nustebintų tai, kiek teršalų gabendamos jūsų mėgstamus egzotiškus produktus iš tolimų šalių į vietos maisto parduotuves išmeta transporto priemonės. Išsiaiškinkite, kokias sezonines daržoves siūlo vietos ūkininkai ir šventinei vakarienei naudokite jų produkciją.

Švęskite atsakingai

  • Rinkitės gyvą eglutę: Pradžioje ši idėja atrodo gana prieštaringa. Kam nukirsti gražų, tikrą medį, kai dirbtinė eglutė gali tarnauti daugelį metų? O iš tiesų gyvos eglės yra auginamos medžių ūkiuose, kurie taip stipriai nekenkia aplinkai, kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tuo tarpu dirbtinės eglės gaminamos iš naftos produktų. Išmetus gyvą eglutę, ji suyra, o dirbtinė – ne. Vis dėlto egzistuoja ir trečioji galimybė – nusipirkti gyvą eglutę vazonėlyje ir pakartotinai džiaugtis ją keletą metų.
  • Be reikalo nekeliaukite: Jums nebūtina visur važiuoti ar skristi. Protingai apgalvokite, ką aplankysite iš šeimos ar draugų. Šiuo metų laiku transporto priemonės į atmosferą išmeta daugybę teršalų. Jei yra galimybė, bandykite automobiliu keliauti kartu su kitais šeimos nariais.

Išradingos dovanos ir pakavimo sprendimai

  • Naudokite neįprastą dovanų popierių: Dovanų popierius iš esmės labai teršia aplinką. Tačiau įmanoma tiek išleisti mažiau pinigų, tiek sumažinti įprasto dovanų popierius naudojimą, pasitelkus šiuos alternatyvius pakavimo sprendimus: laikraščius, senus žemėlapius, dovanų popierių iš ankstesnių metų, audinius ar senus kalendorius.
  • Jei įmanoma, atsisakykite dovanų pakavimo popieriumi: Daugeliui žmonių patinka gauti įmantrius užsukamus stiklainius su dovanomis, nes juos pradžiugina ne tik pats jų turinys, bet ir nuostabūs stiklainiai, kuriuos vėliau galima panaudoti beveik bet kur. Savo dovanas galite įteikti ir krepšelyje. Taip pat galite vieną dovaną įpakuoti į kitą. Pvz.: DVD ar „Blu-Ray“ diskus galite įvynioti į skarą ir užrišti dailia juostele.
  • Dovanas apvyniokite ekologiška virvele: Savo dovanas galite apvynioti kanapine virve. Taip supakuotos dovanos atrodo tikrai dailiai ir jums nereikia naudoti pakavimo popieriaus bei lipnios juostos.

Pasibaigus šventėms

  • Išsaugokite popierių, kaspinus ir juosteles: Kam kiekvienais metais iš naujo viską pirkti? Išsaugokite kaspinus, juosteles ir kitus elementus dovanoms pakuoti. Tai puikus aplinkai draugiškas sprendimas, apie kurį niekas nieko neįtars.
  • Išmeskite seną elektroniką: Kai perkate naujus daiktus, kartais išmetate senus. Jei tai yra fotoaparatai, mobilieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai ar kita elektronika, būtinai išmeskite ją specialiose vietose, iš kurių jie vėliau bus surenkami ir perdirbami. Taip galima stipriai prisidėti prie aplinkos saugojimo.
  • Naudokite ekologiškas valymo priemones https://namuguru.lt/: Suraskite ekologiškesnes kenksmingų cheminių valymo priemonių alternatyvas. Tinkomis proporcijomis sumaišyti paprasti namų apyvokos daiktai, pavyzdžiui, actas, soda, skystas indų ploviklis ir citrinų sultys, gali išvalyti beveik viską.
  • Protingai atsikratykite nebereikalinga kalėdine eglute: Buvusi jūsų namų puošmena gali būti itin naudingai perdirbta ir panaudota natūralioms trąšoms pagaminti. Suraskite, kas apsiimtų tai padaryti.
  • Sukurkite dekoracijas iš senų atvirukų: Užuot išmetę senus atvirukus, su vaikais sukurkite nuostabius meno kūrinius.

Taigi taip, jums gali pavykti susikurti ekologiškas Kalėdas ir vis tiek išsaugoti jų šventinę dvasią! Šiais metais rinkitės protingai – taip padėsite mūsų planetai (ir savo piniginei).