Nors juvelyrinius dirbinius žmonės dėvi ir brangina jau tūkstančius metų, tikrai ne kiekvienas žmogus apie juos galėtų pateikti daug įdomių detalių. Tačiau juvelyriniai dirbiniai pasižymi labai įdomia ir kartais netgi stulbinančia istorija, todėl jei šiuo metu dairotės juvelyrinių dirbinių, kurie galėtų pagyvinti jūsų įvaizdį, suteikiant jam dar daugiau originalumo ir žavesio, jums būtų labai naudinga apie juos sužinoti ir ne vieną faktą. Taigi, ką mums verta žinoti apie visų dievinamus juvelyrinius dirbinius?
- Kada prasidėjo deimantų kasimas. Šiandien deimantai mums yra visiškai įprastos juvelyrinių dirbinių detalės, kurios yra pakankamai nesunkiai prieinamos daugeliui iš mūsų. Tačiau taip buvo ne visuomet. Pirmieji deimantai IV a. buvo rasti Indijoje ir ilgą laiką Indija buvo vienintelė šalis pasaulyje, kurioje buvo kasami šie visų vertinami brangakmeniai. Tuo tarpu tik nuo 1726 m. deimantai buvo atrasti ir Brazilijoje. Deimantai buvo kasami labai įvairiose šios šalies dalyse, tačiau daugiausiai deimantų buvo iškasama būtent prie Krišnos upės (dabar ji yra vadinama Andhra Pradesh).
- Seniausi juvelyriniai dirbiniai. Pats seniausias kada nors rastas juvelyrinis dirbinys yra apytiksliai 100 000 metų senumo. Jis buvo pagamintas iš Nassarius kriauklių. Istorikai mano, kad šis pirmykštis juvelyrinis dirbinys buvo naudojamas dekoratyviniais tikslais. Tuo tarpu pats seniausias perlų juvelyrinis dirbinys buvo rastas Persijos princesės karste – ji buvo palaidota 520 m. pr. Kr. Taigi, visa tai akivaizdžiai parodo, kad juvelyriniai dirbiniai turėjo didžiulę reikšmę visoje žmonijos istorijoje.
- Sužadėtuvių žiedai su deimantais. Šiais laikais nei vienos vestuvės pirmiausia nebūna įsivaizduojamos be sužadėtuvių, kuriose pagrindine sudedamąja dalimi tampa sužadėtuvių žiedas – dažniausiai su jame inkrustuotu deimantu. Tačiau ne kiekvienas žino, jog taip buvo anaiptol ne visuomet. Nors sužadėtuvių ir vestuviniai žiedai mena tūkstančius metų, manoma, kad pirmą kartą sužadėtuvių žiedas su deimantu buvo padovanotas Maksimilijono I, kuris piršosi Burgundijos kunigaikštytei Marijai 1477 m. Jai sužadėtuvių metu įteiktame sužadėtuvių žiede inkrustuoti deimantai suformavo „M“ raidės formą. Ir nors kurį laiką dauguma žmonių negalėjo įpirkti sužadėtuvių žiedų su deimantais, vis dėlto tai buvo pradžia, nuo kurios tokie žiedai ėmė sulaukti vis didesnio populiarumo.
- Pats brangiausias juvelyrinis dirbinys kine. Daugelyje kino filmų mes galime matyti ypatingo grožio juvelyrinių dirbinių, tačiau pats brangiausias juvelyrinis dirbinys buvo dėvimas aktorės Nikolės Kidman filme „Mulen Ružas. Jos dėvimas kaklo papuošalas buvo vertas daugiau nei 1 mln. USD ir pagamintas iš 1308 deimantų bei platinos.
- Rubinai ir jų trūkumai. Beveik visi rubinai turi vienokių ar kitokių trūkumų. Yra ypatingai sudėtinga atrasti rubiną, kuris neturėtų jokių trūkumų, todėl tokie rubinai yra įkainojami gerokai brangiau nei deimantai, kurie būna tokio paties svorio ir kokybės.
- Deimantų auginimas. Ar žinojote, kad ne visi rinkoje esantys deimantai yra tikri? XX a. šeštajame dešimtmetyje mokslininkams pavyko pirmą kartą sėkmingai užauginti deimantus laboratorijoje, nutiesiant kelią sintetinių deimantų gamybai, kuri yra saugi aplinkai ir labai nebrangi. Tuo tarpu šiandien sintetiniai deimantai yra tapę labai populiariais vartotojų pasirinkimais – ir ne tik todėl, kad tokių deimantų kaina yra labiau prieinama, tačiau taip pat ir dėl aplinkos tausojimo.
Ir tai tikrai nėra vieninteliai faktai, kuriais būtų galima pasidalinti kalbant apie įspūdingo grožio ir visų dievinamus juvelyrinius dirbinius.
Plačiau apie juvelyrinius dirbinius: https://ziedelis.lt/